Ένα από τα διακονήματα στο Άγιο Όρος είναι αυτό του πρακτικού ιατρού,λόγω της ιδιαιτερότητας που χαρακτηρίζει το Άγιο Όρος και της Μονώσεως των Μοναχών για ησυχία σε Μονές, σε απομονωμένες ρεματιές,πλαγιές και λόφους.Οι Μοναχοί που ασκούν αυτό το διακόνημα ανέπτυξαν πρακτικές θεραπείες και γιατροσόφια με υλικά από τη φύση που τα πρόσφερε πλουσιοπάροχα.Αυτή η εμπειρία μεταδίδεται από Μοναχό σε Μοναχό ανά τους αιώνες και είναι βασική προϋπόθεση για να μάθει ο Μοναχός να αξιοποιεί τη φύση γύρω του για τη διατροφή του αλλά και τη θεραπεία του.
Η διακονία του πρακτικού ιατρού είναι τέχνη. Χρειάζεται πείρα, έμπνευση,υπομονή, φιλότιμο, μεράκι και πάνω από όλα ΑΓΑΠΗ προς το συνάνθρωπό μας. Αν δε διαθέτει έστω και ένα από αυτά, ίσως να μην έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα η θεραπεία. Με αγάπη λοιπόν ο Μοναχός συλλέγει τα φυτά και τα έλαια που χρειάζεται για να ετοιμάσει την παρασκευή των αλοιφών, των καταπλασμάτωνκαι των ροφημάτων προς ανακούφιση των Αδελφών του.
Στο e-shop μας θα βρείτε γνήσια αγιορείτικα προϊόντα με έμφαση στα θεραπευτικά βότανα και φυτά.