Tο Κρινάκι στη Φοινικιά, Οία της Σαντορίνης είναι η πρώτη ταβέρνα που ξεκίνησε και μνημονεύει το κρινάκι της Παναγίας. Χώρος κρασοκατάνυξης και φαγητού, σημείο συνάντησης και συζητήσεων.
Το κρινάκι έχει διατηρήσει την αισθητική της παλιάς κάναβας (μικρό οινοποιείο του προηγούμενου αιώνα), τα λινά (υπόγεια δεξαμενή δίπλα στο πατητήρι), τον ξυλόφουρνο και όλα τα παραδοσιακά αρχιτεκτονικά στοιχεία της πρώτης κατασκευής.
Ακριβώς στην καρδιά του χωριού , με ένα γοητευτικό εσωτερικό χώρο με δύο παραδοσιακούς ψηλοτάβανους θόλους και ένα μαγευτικό μπαλκόνι με θέα στο Αιγαίο και στο θεατρικό σκηνικό του χωριού.
Θα απολαύσετε παραδοσιακό φαγητό, κρεατικά, θαλασσινά, μαγειρευτά, ψητά φούρνου και επιδόρπια απολαμβάνοντας την εκπληκτική θέα!
Krinaki in Finikia, Oia of Santorini is the first tavern that started and commemorates the krinaki of Panagia. Wine and food venue, meeting and discussion point.
The krinaki has preserved the aesthetics of the old kanava (small winery of the previous century), the linens (underground tank next to the wine press), the wood oven and all the traditional architectural elements of the first construction.
Right in the heart of the village, with a charming interior with two traditional high-ceilinged domes and a magnificent balcony overlooking the Aegean and the village's theatrical setting.
You will enjoy traditional food, meat, seafood, stews, oven roasts and desserts while enjoying the amazing view!